top of page
received_10154959521328050 kopyası.png

Ali ÇAKIR
Kırklareli Kent Konseyi Başkanı
Slow Food Trakya Lideri

Merhaba Kırklareli’m;

Uzun zamandır notlarım arasında yer alan bir projeyi ekip arkadaşlarımızla birlikte hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çalışma ile birlikte “Meşhur Kırklareli Köftesi” markalaşma sürecinde ilk adımını atmış oldu.

Yöntem ve Araştırma

Köfte projesi için işletmelerimize uygulanmak üzere bir anket formu hazırladık. Bu formu arkadaşlarımız Ali Şakir Kuru ve Şahin Yetiş'le birlikte köftecileri tek tek gezerek uyguladık. Her köftecide 3 adet standart fotoğraf çektik. Bunlar sırasıyla; işletmenin dış mekan fotoğrafı, ızgara fotoğrafı ve köfte tabağı fotoğrafıdır. Pandemi koşulları nedeniyle çalışamayan işletmelerimizde eksik kalan fotoğraflarımız oldu. Bunları işletmelerimiz bize yolladıklarında zaman içerisinde tamamlayacağız. Köftenin lezzet sırrı, özellikleri literatür çalışması ve eski köfte ustalarıyla yapılan görüşmeler sonucu belirlendi. 

Domain Adı

https://www.kirklarelikoftesi.com domain adını bundan 6 sene önce bu çalışma için satın almıştım. 

“Meşhur Kırklareli Köftesi”

Kırklareli Köftesi, tadına bakan herkesin damak tadında unutulmayacak izler bırakmaktadır. Şehrimize dışarıdan gelen bir ziyaretçi, köftecilerimizin vitrinlerine baktığında ilimiz köftesinin gastronomi anlamında lezzetini ve önemini kavrayamamaktadır. İşletmelerimizde “Meşhur Kırklareli Köftesi” ibaresi yer almamaktadır. İlk defa bu web sayfasıyla “Meşhur Kırklareli Köftesi” ibaresini kullanıyoruz. Bundan sonraki çalışmamız köftecilerimizin vitrinlerinde “Meşhur Kırklareli Köftesi” ibaresinin kullanılması olacaktır.

“Coğrafi İşaret Çalışmaları”

Yaptığımız bu çalışma aynı zamanda Kırklareli Köftesinin coğrafi işaret alması için bir ön hazırlık ve altlık niteliğindedir. İlgili odaların bu çalışmayı kullanarak coğrafi işaret sürecini başlatmaları en büyük temennimizdir. Gerekli görüşmeleri ilerleyen süreçte yapacağız.

“Ekonomi”

Kırklareli ilimizin temel ekonomik faaliyet alanlarının tarım, hayvancılık ve buna bağlı gelişecek olan gıda sanayi ve sektörünün olması gerektiğini düşünüyorum. Bunları tamamlayacak olan dördüncü alanda doğal ve kültürel varlıklarımızın da içinde olacağı gastronomi turizmidir. İlimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında daha üst sıralarda yer alması için bu dört faaliyet alanını koordineli biçimde, çok iyi planlamalıyız. Bu sayede yöre halkımızın refah seviyesi de artacaktır. Kırklareli Köftesi bu vizyonun bir parçasıdır. Hayvancılığı, gıda sanayini ve gastronomi turizmini doğrudan ilgilendirmektedir.

Her şehrin kendi kimliğini tanımlayan birkaç önemli yemeği vardır. Kırklareli Köftesi de ilimiz için önem arz eden bu yemeklerden biridir. Tekirdağ Köftesinin ve Edirne Tava Ciğerinin gastronomik değer olarak bulundukları illere ekonomik açıdan birçok artı kattığını biliyoruz. Kırklareli Köftesi de bu potansiyele sahip. Fakat bu potansiyeli yeterince değerlendiremiyoruz. Bu çalışma bunun da önünü açacaktır. İlimizde gastronomi faaliyetleri geliştikçe mevcut işletmelerin iş hacimleri artacak, yeni işletmeler kurulacak daha fazla istihdam yaratılacaktır.

Geleneksel Lezzet

Tabi bu büyümeyi gerçekleştirirken Kırklareli Köftesinin geleneksel lezzetini korumamız çok önemli. Bu sayfanın bir amacı da geleneksel lezzetin korunmasını sağlamaktır. Coğrafi işaret çalışmaları bunun ikinci adımı olacaktır.

Teşekkür

Slow Food Trakya ve Kırklareli Kent Konseyi birlikteliğinde Meşhur Kırklareli Köftesi için bir web sayfası hazırladık. Projeyi Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerimiz Sn. Ali Şakir KURU ve Sn. Şahin YETİŞ ile birlikte gerçekleştirdik. Destekleyen kuruluşlarımız ise Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Kırklareli Lokantacılar Esnaf Odası oldular. Finansman desteğini Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanımız Sn. Fuat Şeker sağladı. Kendilerine destekleri için teşekkür ediyorum.

Bilgi Güncellemesi

Çalışma sırasında unuttuğumuz köftecimiz varsa, bu çalışma sonrasında yeni açılan köftecimiz olursa lütfen bize bilgilerini yollasın. Kendilerine bu sayfalarda yer vermek isteriz.

Ustalara saygı bölümüne yeni isimler ve tanıtımlar siz değerli halkımızdan geldikçe ekleme yapacağız.

bottom of page