top of page

İbrahim ATAKAN

Oğlu Fahrettin ATAKAN'un anlatımıyla...

Ekran Resmi 2021-05-23 01.21.40.png

İbrahim Atakan 1939 yılında Makedonya’nın İştip - Çreşka köyünde doğmuştur. 1956 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Kırklareli’ne geldiği gibi Cumhuriyet Caddesi’ndeki şu anda halen faaliyette olan ve o zamanki tüm lokantaların konseptleri gibi çorbacı, sulu yemek köfteci ve meyhane tarzında işletmede ustası Bayram Dayanıklı yanında çırak olarak işe başlamıştır. Askerlikten sonra da aynı iş yerini ustasından devir almıştır. Meyhanecilik zor olduğundan sadece köftecilik yapmaya başlamıştır. Serhat Köftecisi adıyla ustasından aldığı öğütler, tavsiye ve terbiye ile işinin en iyisini yapmaya kendisine ilke edinmiştir. Öyle ki köfte yanında garnitür olarak kullanılan kuru soğan, domates, biber, marul ve maydanozu acı sos turşu malzemeleri dahil tüm ürünlerini ailesinin kendi bahçesinde yetiştirmiştir.

Köfte için iyi et gerektiğini bile İbrahim Atakan 1960’lı yıllarda Kırklareli’nde köfte yapmak için uygun et bulunmadığı zamanlarda bazen Lüleburgaz’daki Taş Kasap Hüseyin Atakan’dan alışveriş yapmaya gittiği çok olmuştur. Bununla birlikte sürekli köfteyi nasıl daha iyi yaparak müşterinin nasıl memnun ederim arayışlarını sürdürmüştür.1990’lı yıllara gelindiğinde bir kız üç erkek evladı yetişkin hale gelmiş hepsini evlendirmiş yuvalarını kurmuştur.

Bir dönem eski Çarşamba pazarının kurulduğu Karaumur caddesinde ikinci şubeyi açmıştır. Cumhuriyet caddesinde oğlu Hayrettin Atagan, Karaumur caddesinde Muzaffer Atagan olmak suretiyle 20 sene daha hizmete devam etmiştir. Şu anda sadece Cumhuriyet caddesinde çıraklarına devretti bayrağı aynı dükkânda Serhad Köftecisi olarak devam ettirmektedirler. Köfteci İbrahim Usta 80 yaşına rağmen halen Kasaba giderek dükkan alışverişinde çıraklarına destek olmak adına meslek aşkına ahde vefa sorumluluğunu yerine getirmenin Mutluluğunu yaşamaktadır...

bottom of page